حمید جدیری خداشناس، مدیر گروه سایه، هم اکنون در آب های اقیانوس آرام، به همراه تعدادی از منجمان و دانشمندان بزرگ جهان، در انتظار کسوف کامل سال 2005 است که تنها از روی آب های اقیانوس آرام دیده می شود.

کسوف 2005 از نوع خورشید گرفتگی کلی-حلقوی و از ساروس 129 است، این نوع کسوف نوع نادری از خورشیدگرفتگی است که در قسمت ابتدایی و انتهایی خود به صورت حلقوی و در قسمت میانی مسیر، کلی است.  در این نوع از کسوف قسمت حلقوی 

دلیل این نوع از کسوف، قرار گرفتن ماه در فاصله خاصی بین زمین و خورشید است که از دیدگاه ناظر زمینی اندازه قرص ماه و خورشید مشاهده شده در آسمان بسیار نزدیک به هم است. طولانی ترین زمان خورشیدگرفتگی کلی مذکور که از روی زمین قابل مشاهده است 42 ثانیه می باشد و مسافران این تور موسوم به Astronomical Tours در محلی قرار خواهند گرفت که تقریبا 34 ثانیه زیر سایه ماه خواهند بود.

گفتنی است به خاطر موقعیت استثنایی این گرفت، رصد کنندگان کسوف کلی نمایش بسیار زیبایی از دانه های بیلی را مشاهده خواهند کرد. دانه بیلی، پدیده ای در هنگام کسوف است که درست قبل از شروع کسوف کلی و درست بعد از اتمام آن، دیده می شود و در اثر ناهمواری سطح ماه و وجود کوه ها و دره های سطح آن، هلال بسیار نازک خورشید به صورت رشته ای از دانه های نورانی موسوم به دانه های بیلی در می آید.

حمید جدیری خداشناس، در ادامه برنامه های هرساله گروه سایه در مورد عکاسی و فیلمبرداری از کسوف های کامل جهان، از 10 فروردین ماه 84 سفر خود را از ایران به قصد مجمع الجزایر گالاپاگوس، آغاز کرد و 2 اردیبهشت پس از مستند سازی لحظات کسوف به ایران باز خواهد گشت.

این سفر دریایی از روز 31 مارس آغاز شده است و تا 14 آوریل ادامه دارد. دانشمندان و منجمان بزرگی در این سفر شرکت دارند که برخی از آن ها عبارتند از: پروفسور جی پاساکوف، استاد کالج ویلیامز، مدیر رصدخانه هاپکینز و مسئول آموزش و گسترش انجمن بین المللی نجومی در آمریکا، گفتنی است که این انجمن معتبرترین انجمن نجومی جهان محسوب می شود. فرد اسپناک، اخترفیزیکدان مرکز فضایی گودارد در ناسا و متخصص ترین فرد در زمینه محاسبات کسوف در دنیا و مولف بولتن های خورشیدگرفتگی ناسا، همسفر دیگر این گروه علمی پژوهشی است. دیوید لوی، کاشف 21 دنباله دار و یکی از کاشفان دنباله دار معروف لوی-شومیکر و نویسنده کتاب مشهور Skywatching ، دیوید ایچر از مجله Astronomy و پایه گذار مجله Deep Sky و کسی که انجمن بین المللی نجومی به افتخار او، یک خرده سیاره در منظومه شمسی را به نام او نامگذاری کرده است، مایکل باکیچ، ویراستار مجله نجوم، نویسنده سه کتاب نجوم آماتوری چاپ دانشگاه کمبریج و دارای مدرک نجوم از دانشگاه اوهایو و آموزش آسمان نما از ال پاسوی تگزاس، کلیپسی دنبال کننده کسوف از چندین سال پیش تا کنون و ویک و جین وینتر زوج منجم آماتور و صاحبان موسسه Astronomical Tours و مامور رسمی بخش منظومه شمسی در JPL ناسا از دیگر منجمان و محققانی هستند که در این تور علمی شرکت می کنند.

این گروه علمی 80 نفره، در طول سفر خود از جزایر زیبا و دیدنی مجمع الجزایر گالاپاگوس دیدن خواهند کرد. آنها تاکنون از جزایر بارتولوم، البارانکو، داروین بی، پورتو اگاس، رابیدا، پانتا اسپینوزا و کالتا تاگوس دیدن کرده اند.  گروه 80 نفره، از روز 4 تا 7 آوریل یعنی 15 تا 18 فروردین بر آب های اقیانوس به سمت محل رصد خورشیدگرفتگی حرکت کرده اند. 8 آوریل، یعنی جمعه، 19 فروردین، خورشید گرفتگی اتفاق می افتد. کشتی پس از پایان کسوف تا روز 12 آوریل به سمت مجمع الجزایر گالاรทپاگوس باز می گردد و پس از آن مسافران از جزایر دیگری در گالاپاگوس دیدن می کنند. انها در روز 12 آوریل، جزیره پورتوویلامیل و در روز 13 آوریل جزایر سرودراگون و سیمور را از نزدیک خواهند دید. پس از بازدید از جزیره سیمور و باز گشت به بندر بالترا، این سفر علمی 14 روزه بر روی اقیانوس به پایان می رسد.

حمید جدیری خداشناس مانند سال گذشته که کسوف را در قطب جنوب رویت کرد، از زمان کسوف و جاذبه های طول راه، به طور کامل فیلمبرداری و عکاسی خواهد کرد.

  حمید جدیری خداشناس، مدیر گروه سایه، امیدوار بود که بتواند پخش زنده این خورشید گرفتگی را در سایت سایه، برای علاقه مندان به نجوم به نمایش بگذارد اما به دلیل نقص امکانات اینترنتی در کشتی M/V Galapagos Legend این ارتباط امکان ناپذیر می نماید.

پیش از این مدیر گروه سایه موفق به مستند سازی از کسوف سال 1378 در دریاچه گهر، 1380 در زیمبابوه و 1382 در قطب جنوب شده بود.

برای دیدن عکس هایی از جزایر گالاپاگوس که توسط حمید جدیری از آمریکای جنوبی فرستاده شده اینجا را کلیک کنید

    (Powered by Dusharm.com )کليه حقوق برای تيم طراحی سايه محفوظ است ©